Интегрирано моделиране на компонентите на енергийната система за планирано разгръщане на възобновяеми енергийни източници: Инструментариум с отворен код

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ:

Проект iDesignRES - "Интегрирано моделиране на компонентите на енергийната система за планирано разгръщане на възобновяеми енергийни източници  се изпълнява от консорциум от 22 организации от 12 държави с координатор на проекта норвежкия университет NORGES TEKNISK-NATURVITENSKAPELIGE UNIVERSITET - NTNU и Електроенергиен системен оператор ЕАД като партньор. Консорциумът включва научни организации и компании от България, Норвегия, Гърция, Испания, Австрия, Германия, Франция, Нидерландия, Дания, Швейцария, Италия и Украйна. Общият бюджет на проекта е 9 463 657,50 евро, като безвъзмездните средства възлизат на 6 015 690 евро.

СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ:

iDesignRES има за цел да предостави на публичните власти и мрежовите оператори инструменти с отворен код, които да им позволят да планират и оптимизират използването на енергийни източници с ниски и нулеви емисии в регионален, национален и европейски мащаб. С тези инструменти с отворен код iDesignRES предоставя най-новите многокомпонентни физически енергийни модели, цялостно моделиране на енергийни системи (по-специално сглобяване на компонентни модели), дългосрочно планиране на многоканални мрежи и оптимизиране на инвестициите и експлоатацията. iDesignRES обхваща нова степен на откритост, прозрачност и достъпност за използване на модели на енергийни системи и техните компоненти. Той предоставя хармонизирана структура на данните, съвместима с всички методи на моделиране (т.е. стандартизирана на общ език за моделиране). iDesignRES разчита на вече изградена база данни, съвместима с тези стандартизирани формати на данни. Въз основа на тази инфраструктура за моделиране и данни iDesignRES ще разработи уникална и новаторска облачно базирана платформа  за онлайн изпълнение на всеки модел на енергийна система. Това ще улесни сътрудничеството в областта на научните изследвания (по-лесно тестване на софтуера и контрол на версиите) и ще увеличи изчислителната производителност (отворени лицензи, облачни услуги и суперкомпютри) за обикновените потребители. За да демонстрира и валидира инструментите, iDesignRES има пет реални случая на приложение: два макрорегиона (Северно море и Югоизточна Европа: България и Гърция), два индустриални клъстера (Баската автономия и Ломбардия) и един случай на разширение на енергийна инфраструктура в Украйна. Моделите и резултатите от сценариите са обединени в крайните инструменти за визуализация на iDesignRES, чиято цел е да информират политиците и мрежовите операторите. Резултатът е, че обществеността и съответните органи могат да проектират система за възобновяема енергия изцяло онлайн с леснодостъпен набор от инструменти, способни да: моделират с висока пространствено-времева разделителна способност (региони на ниво NUTS2 (райони за планиране) на интервали по-малки от час), да представят подробно физиката на енергийната система и да сглобяват модели с висока степен на модулност.

АМБИЦИЯ:

iDesignRES ще разработи набор от инструменти за оперативно планиране и проектиране на енергийната система на общоевропейско ниво, които ще позволят на публичните органи и мрежовите оператори да оптимизират дългосрочните енергийни системи, интеграцията на възобновяеми и нискоемисионни енергийни източници и модернизацията на инфраструктурата. Всички инструменти ще бъдат модулни и с отворен код. Проектът е изграден на базата на основно техническо развитие на 5 основни иновационни оси (ИО):

 

 

 

 

 

 

ВАЛИДИРАНЕ НА СЛУЧАИТЕ НА ПРИЛОЖЕНИЕ:

Проектът предвижда динамично моделиране на всички компоненти. Резултатите от това моделиране ще бъдат сравнени с резултатите от инструмента EnergyPLAN, за да се валидират моделите и да се оцени сертификацията. Целта на изпълнението на конкретните  случаи на приложение е да се гарантира, че моделите и инструментите, разработени в рамките на проекта, са модулни и че могат лесно да бъдат адаптирани към всеки конкретен трансграничен район или промишлени конгломерати в Европа. Свързаните партньори (мрежови оператори, индустриални клъстери, публични власти и т.н.) ще имат основна роля в утвърждаването на инструмента. Техните мнения ще позволят на iDesignRES да подобри моделите, за да отговарят възможно най-добре на изискванията на крайните потребители за използване на такива инструменти.

Демонстраторите ще служат и като пилотни проекти за разпространение на софтуера, популяризиране на проекта и възприемане на приложенията и резултатите от проекта. Същите могат да бъдат използвани за реални оценки, свързани с разширяване на капацитета (т.е. къде да се изградят ВЕИ централи, електролизьори или системи за съхранение) и експлоатацията на системата, за да се осигури адекватност и гъвкавост на системата. iDesignRES ще валидира своите резултати в 5 случая на приложение в рамките на три последователни фази, както следва:

 

 - Етап 1: Инструментариумът ще бъде тестван в два европейски региона - един макрорегион (Северно море) и един индустриален клъстер (Ломбардия).

- Етап 2: Два други демонстратора ще тестват инструментите, за да потвърдят възможността за възпроизвеждане на проекта, като тук също ще има един макрорегион (Югоизточна Европа - България и Гърция) и един индустриален клъстер (Баската автономна област).

- Етап 3: Последният случай на приложение ще изследва разширяването на инструментите и моделите, за да се подчертае тяхната приложимост извън ЕС (в т.ч. Украйна).

ЕСО ще участва в Етап 2.

 


Повече информация за проекта може да бъде открита на следните платформи:

 

Този проект е финансиран от програмата за научни изследвания и иновации "Хоризонт Европа" на Европейския съюз в рамките на споразумение за отпускане на безвъзмездни средства № 101095849