ЕСО участва в проект TwinEU: Цифров близнак за Европа


 

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Настоящата международна ситуация прави процеса на енергиен преход по-критичен за Европа от всякога. Ключово изискване е да се увеличи навлизането на възобновяемите енергийни източници, като същевременно се цели инфраструктурата да стане по-устойчива и рентабилна. В този контекст цифровите близнаци (DT) изграждат ключов актив за улесняване на всички аспекти на бизнес и оперативна координация за системните оператори и участниците на пазара. От основно значение е сега да се започне процес на постигане на съгласие на европейско ниво, така че да не се разработват изолирани случаи, а обединена екосистема от DT решения. Всеки оператор трябва да може да взема свои собствени решения за внедряване, като същевременно запазва и поддържа оперативната съвместимост и обмена с останалата екосистема. Визията на консорциума за проект TwinEU е точно тази – създаване на възможности за нови технологии за насърчаване на усъвършенствана концепция за DT, като същевременно определя условията за оперативна съвместимост, обмен на данни и модели чрез стандартни интерфейси и отворени интерфейси за приложни програми (APIs) за външни участници. Цифровият близнак ще изгради ядрото на европейския обмен на данни, подкрепено от интерфейси към пространството за енергийни данни („Energy Data Space), което е в процес на разработка. Усъвършенстваното моделиране, подпомогнато от инструменти за изкуствен интелект и способно да използва високопроизводителна изчислителна инфраструктура, ще предостави изключителна възможност за наблюдение, тестване и активиране на паневропейска цифрова реплика на европейската енергийна инфраструктура.

В този процес постигането на консенсус е от решаващо значение: затова консорциумът обединява безпрецедентен брой участници, ангажирани с постигането на тази обща цел.

Концепциите, разработени от TwinEU, обхващат над 15 различни европейски държави с непрекъснато покритие на континенталната карта. Демонстрациите ще обхванат ключови участници на всички нива - от преноса до разпределението и пазарните оператори, като същевременно ще тестват координирания обмен на данни между отделните зони. Консорциумът също така включва и играчи от индустрията, изследователски институции и асоциации с ясен опит в разработването на иновативни решения за Европа.

 

КОНСОРЦИУМ:

Консорциумът се състои от 76 партньори, представляващи системни оператори, производители, доставчици на технологии, изследователски институти, университети и асоциации от 15 държави-членки на ЕС: Австрия, Белгия, България, Кипър, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Люксембург, Холандия, Португалия, Румъния, Словения и Испания.

• 15 оператори на преносни системи
• 15 оператори на разпределителни мрежи
• 4 пазарни оператори и регулаторни органи
• 19 европейски изследователски института и университети
• 11 доставчици на технологии
• 3 асоциации

 

ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТА

Стратегическа цел на TwinEU: използване на уникален набор от компетенции, идващи от мрежови и пазарни оператори, доставчици на технологии и изследователски центрове, за да се създаде концепция за паневропейски цифров близнак, базиран на обединението на местни близнаци, така че да се даде възможност за надеждна, устойчива и безопасна работа на инфраструктурата, като същевременно улеснява нови бизнес модели, които ще ускорят внедряването на възобновяеми енергийни източници в Европа.

Визията на TwinEU е за адаптивна обединена екосистема на цифров близнак (adaptable federated Digital Twin ecosystem), която обхваща три различни слоя:

- Място за обединяване на Adaptive Twins (AT);
- Инфраструктура за споделяне на данни/модели;
- Създадено от проекта работно пространство, където DT приложения/услуги (разработени и предоставени за по-късна адаптация и повторна употреба от други разработчици на приложения и/или разработчици на трети страни), ресурси за съхранение на данни, изчислителни ресурси в реално време, са налични и могат да бъдат избрани въз основа на оператор на услуги.

Градивните блокове на тези слоеве ще бъдат доставени като адаптация на тези на IDSA и GAIAX (по-специално DT Workbench ще бъде концептуализиран като адаптация на обединения каталог GAIA-X) и са насочени към изследване и управление на различни различни обединени ресурси, като като набори от данни, модели, услуги в рамките на внедряване на микроуслуга.

Освен самата DT екосистема ще бъде демонстриран набор от случаи на употреба и инструменти в различни взаимосвързани контролни области.

Архитектурата на проекта схематично е представена със следната графика.

 

 

Участието на ЕСО ЕАД в проекта включва предоставяне на изследователска и технологична инфраструктура, участие в дефинирането на потребностите на пазара. Също така ЕСО има съществена роля в българската демонстрация, чиято цел е изследването на някои от най-важните предизвикателства, пред които системните оператори, независимо от нивото на напрежение на самата система, са изправени в среда, която е продиктувана от бързо-нарастващото ниво на проникване на разпределените енергийни източници (DER). Пилотът предвижда развитието на съществуващите решения с висока цифрова плътност, за да предложи адекватни отговори за стабилност, проактивност и устойчив дизайн. Едновременно с това ще позволи на участниците на енергийния пазар ниско напрежение (потребители, потребители, зарядни устройства, агрегатори, енергийни общности или DER) възможност да участват в процеса на предоставяне на услугите, необходими за правилното функциониране на енергийната система.

 

Повече информация за проекта може да бъде намерена на следните платформи:

 


Този проект е получил финансиране от програмата на Европейския съюз за научни изследвания и иновации "Хоризонт Европа" съгласно споразумението за безвъзмездна помощ No101136119